Alege destinatia:

Tara:
Judet / Regiune:
Selecteaza tara mai intai...
Localitate:
Selecteaza regiunea mai intai...
 » Pelerinaje externe » Pelerinaje Italia » 
 » Pelerinaje externe » Pelerinaje Serbia »

CALENDAR ORTODOX

Pelerinaj RUSIA 1

Ziua I- Bucuresti/Cernauti/Poceaev

Plecare pe 11 iulie ora 23:00àUniversitate traseu de noapte

Cernauti- Catedrala Episcopala

                 -Universitatea la care au invatat parintii Dumitru Staniloae si Sofian Boghiu;

Lavra Poceaev -Catedrala Adormirea Maicii Domnului cu urma talpii Maicii Domnului;

                        -Biserica si Pestera Sfantului Iov

                        -Catedrala Sfanta Treime cu copie dupa Icoana lui Andrei Rubliov;

*cazare la Lavra Poceaev

Ziua a II-a- Poceaev/Kiev

Lavra Poceaev-Inchinare la icoana Maicii Domnului facatoare de minuni

Kiev-Lavra Pecerska-Pesterile Sfantului Antonie si Sfantului Teodosie cu 120 de moaste intregi;

        -Man. Vedenskaia-Icoana Maicii Domnului “Chemarea la smerenie” si moastele Sfintelor Dimitra si Olimpiada;

        -Man. Sfanta Treime- din Gradina Botanica cu moastele Sf. Iona;

        -Man. Goloseev-moastele Sf. Cuv. Alexie si mormantul Maicii Alipia;

*cazare la Manastirea Goloseev

Ziua a III-a-Kiev/Cernigov/Optina

-Kiev-Man. Kitaev-moastele Sf. Teofil ce Nebun pentru Hristos/Pestera si mormantul Sf. Dositeea;

Cernigov-Catedrala Sfanta Treime-moastele Sf. Lavrentie si Sf.Teodosie

               -Man. Elet-Icoana Maicii Domnului dintr-un brad;

Cernigov-Optina(traseu de noapte);

Ziua a IV-a-Optina

-Optina-Manastirea cu moastele Staretilor Optineni-Participare la Sfanta Liturghie

            -Chilia Sf. Ambrozie

            -Izvorul tamaduitor al Sf. Pafnutie de la Borovski;

             -Samordino-Manastirea de maici si Izvorul Sf. Ambrozie;

*cazare la Optina

Ziua a V-a- Optina-Moscova

-Serpuhov-Moastele Sf. Atanasie al II-lea/Icoana Maicii Domnului “Potirul Nesecat”;

-Moscova-Biserica Vasile Blajenai

*cazare la Moscova

Ziua a VI-a-Moscova

Moscova-Manastirea de maici cu moastele Sfintei Matrona-Participare la Sfanta Liturghie;

            -Vizitarea Galeriilor Tretiakov cu Icoana Sfintei Treimi a lui Andrei Rubliov;

            -Catedrala Mantuitorului;

            -Manastirea Donskoi-Icoana Maicii Domnului Donskaia;

            -Muzeul Kremlin si Piata Rosie;

Sofrino-Cumparaturi la magazinul fabricii de icoane;

*cazare in Moscova

Ziua a VII-a-Moscova/Vladimir/Murom/Diveevo

Vladimir-Catedrala Adormirea Maicii Domnului- Prima biserica crestina din Rusia, cu icoana Maicii Domnului Vladimirskaia si fresce originale de Andrei Rubliov;

Murom-Manastirea “Buna Vestire” cu moastele Sfintilor soti Petru si Fevronia;

            -Manastirea Schimbarea la fata cu moastele Sf. Mihail, Teodor si Constantin;

*cazare la Diveevo

Ziua a VIII-a-Diveevo

Diveevo-Manastirea Sfanta Treime cu moastele Sf. Cuvion Serafim de Sarov-Participare la Sfintele Slujbe:Acatistul Sf. Serafim de Sarov si Sfanta Liturghie;

-Pustia cu izvoarele tamaduitoare ale Sf. Serafim de Sarov, ale Maicii Domnului, Sf. Alexandra si Sf. Pantelimon;            (femeile au nevoie de camasa pentru scaldat)

-Procesiunea Maicii Domnului(Kanafta)

*cazare la Diveevo

Ziua a IX-a-Tolga/Oranki/Serghiev Posad

Tolga-Man. Cu Icoana Maicii Domnului Tolgaskaia si moastele Sfantului Ignatie Brincianinov-Participare la Sfanta            Liturghie

Oranki- Man. Oranki-unde au fosr inchisi si martirizati 11 000 de calugari- Cimitirul Manastirii care adaposteste              osemintele calugarilor si soldatiilor romani, unguri, italieni, nemti-Slujba de Pomenire la Crucea romanilor;

Rostov-Man. de calugari cu moastele Sf. Dimitrie de Rostov si Sf. Avraam

*cazare la Serghiev Posad

Ziua a X-a- Serghiev Posad/Novgorod

Serghiev Posad-Lavra Sfanta Treime cu moastele Sf. Serghie de Radonej-Participare la Sfanta Liturghie;

            -Izvorul Sf. Serghie;

Novgorod-Catedrala Sfanta Sofia cu Icoana Maicii Domnului facatoare de minuni “Oranta”

*Cazare la Novgorod

Ziua a XI-a-Novgorod-Svirstrov

-Man. Svirstrov-Inchinare la moastele Sf. Alexandru din Svirstrov caruia i s-a aratat Sfanta Treime

*cazare la Svirstrov

Ziua a XII-a-Svirstrov-Belomorsk-Solovat

-Traversare cu vaporul pe Marea Alba catre insula Solovat;

-Man. Solovat-Moastele Sf. Cuv. Gherman, Savatie, Zosima, Petru;

*cazare Insula Solovat;

Ziua a XIII-a-Solovat/Belomovsk

-Man. Solovat-Participare la Sfanta Liturghie (traseu de noapte)

Ziua a XIV-a-Belomorsk/Valaam

-Insula Valaam- Se ajunge cu vaporul pe Lacul Ladoga;

-Man. Valaam- Moastele Sf. Cuviosi Antipa de la Calapodesti, Gherman si Serghie

*Cazare insula Valaam

Ziua a XV-a-Valaam-Priozevk-Sankt Petersburg

Sankt Petersburg-Lavra Alezandru Nevski

*Cazare Sankt Peterburg

Ziua a XVI-a-Sankt Petersburg

-Manastirea Sf. Ioan de Kronstad, inchinare la mormantul Sfantului;

-Capela cu moastele Sfintei Xenia/Acatistul Sfintei Xenia;

-Catedrala Sfintii Petru si Pavel;

-Biserica Manstuitorului insangerat;

-Biserica Kazanskaia- Icoana Maicii Domnului facatoare de minuni;

-Catedrala Sf. Isaac

-Muzeul Ermitaj

*cazare in Sankt Petersburg

Ziua a XVII-a-Sankt Petersburg-Peciova-Pskov

Sankt Petersburg-Man. Viritza-Inchinare la moastele Sf. Serafim de Viritza;

Peciova-Man. Pskova-Pecerska-Pestera din nisip cu 11 000 de Sfinte moaste;

Catedrala din Pskov

*cazare in Pskov

Ziua a XVIII-a-Pskov/Kiev

Pskov-Man. Mirojskoie-Participare la Sfanta Liturghie;

Kiev-Man. Goloseev

*cazare Kiev- Man. Goloseev

Ziua a XIX-a-Kiev-Hotin-Boian-Banceni

Kiev-Man. Goloseev-Participare la Sfanta Liturghie;

            -Catedrala Sf. Vladimir cu moastele Sf. Varvara;

            -Catedrala Sf. Soria

Hotin- Cetatea Sf. Stefan cel Mare si Sfant;

Man. Boian-Icoana Maicii Domnului facatoare de minuni care a plans

Man.Banceni-Catedrala Adormirea Maicii Domnului/Paraclisul Sfantul Serafim de Sarov;

*cazare la Manastirea Banceni;

Ziua a XX-a-Banceni/Bucuresti

-Man. Banceni –Participare la Sfanta Liturghie

-Intoarcerea spre Bucurestil

 

 

 

 

 

Plecare ora 23:00-Universitate(traseu de noapte)

Tarif:890 euro-pt. 50 de participant

        990 euro-pt 40 de participant

*Pasaportul este obligatoriu

Servicii incluse

-Transport cu autocar;

-cazare 17 nopti(3 nopti se circula)

-Invitatie si viza pentr Rusia;

-Preot insotitor;

-Ghid/Translator;

-Vapoarele pentru insulele Varlaam si Solovat;

 

Servicii neincluse

-Masa;

-Intrari la obiective;

-Asigurare Medicala;

 

Inscrieri:Agentia de turism “Sfantul Nicolae”

Persoana de contact: Ioana Ioghen

Telefon:0723.336.555

0740.258.548

ioghen@yahoo.com

contact@pelerinaje-turism.ro

www.pelerinaje-turism.ro